Kas oled saanud kindlustusseltsilt endisest suurema arve? Tõenäoliselt on selle põhjuseks arvele lisandunud uue maantee liikluskindlustusmaksuga.

Alates 2018 asendatakse sõiduki aastamaks uut tüüpi maksuga, mida liikluskindlustusselts  riigi nimel sisse hakkab nõudma.

UUS MAKS: mõned autoomanikud on juba saanud arve maanteeliikluskindlustuse maksuga, mis täies ulatuses jõustub 1. jaanuarist 2018.
FOTO: YNGVE TØRRESTAD / NRK

See tähendab, et uus maks on juba lisatud nende sõidukiomanike arvetele, kes tasuvad arve terve aasta eest ühe osamaksena. Selle põhjuseks on see, et uus maantee liikluskindlustusmakse tasutakse koos sõiduki vastutuskindlustusega.  

 

Norra rahandusminister Siv Jensen ütles NRK-le, et muudatuse mõte on selles, et süsteem muutuks auto- ja mootorrattaomanikele lihtsamaks ja paindlikumaks.

 • Varem pidi maksma kogu aastakindlustuse ühe korraga. Nüüd oleme me teinud nii, et maksu saab maksta kuu, kvartali või poolaasta kaupa, olenevalt sellest kuidas tarbijale paremini sobib, ütles rahandusminister Jensen.

 

Rahandusminister Siv Jensen’i sõnul teeb uus korraldus sõidukiomanike elu lihtsamaks. FOTO: Siv Sandvik/NRK

Kui ei sõidukit ei kasutata aastaringselt, ei pea ka kindlustusmakset maksma terve aasta eest.

Kindlustussektor uue korraga rahul

Liikluskindlustusseltsi direktor Rogner Stenseth ütleb, et kindlustussektorile on selline uus korraldus meeltmööda.

 • Maanteemaksu tasutakse riigile vaid juhul kui sõidukit reaalselt kasutatakse ja sõidukile tehakse ka tavaline liikluskindlustus. Siis kui sõiduk registreeritakse, tuleb tasuda nii sõiduki- kui liikluskindlustusmaksed.
  Juhul kui omanikul ei ole vajadust sõiduki- või liikluskindlustuse järele (näiteks juhtudel kus sõiduk on pandud müüki või on esitatud avaldus registrist kustutamiseks), ei tule sel perioodil maksta ka kindlustusmakseid
  .

Ühe positiivse asjaoluna muudatuse põhjenduseks toob ta välja ka selle, et sõiduki aastamaksu kogumine oli erimaksustatavatest valdkondadest riigi jaoks kõige kulukam valdkond. Ja kindlustusseltside kaudu vastava tasu sissenõudmine aitab kulusid märkimisväärselt kokku hoida.

– Alguses võib tulla ette üllatusi, kuid siinkohal peab mainima, et ükski autoomanik ei maksa teistest rohkem, olenemata kindlustusseltsi valikust, ütleb Roger Stenseth lõpetuseks.

 

Faktid

 • Riik kogub sõiduki aastamaksu (Årsavgift) viimast korda 2017 aastal.
 • Alates 1. jaanuarist 2018 nimetatakse maksu maantee liikluskindlustusmaksuks (Trafikkforsikringsavgift) ja see nõutakse sisse koos sõiduki kindlustusmaksega.
 • Maksu saab tasuda nii, kuidas sõidukiomanik ise soovib – kuu, kvartali, poolaasta või aasta kaupa.
 • Registrist kustutatud ja lammutatud sõidukite pealt maantee liikluskindlustusmakset ei nõuta.
 • 2017 on üleminekuaasta, mil maksude sissenõudmine neilt, kelle kindlustused lõppevad enne aastavahetust 2017-2018 võib kindlustusseltsist olenevalt mõneti erineda.
 • Näiteks: Kui saite sõidukikindlustuse arve terve aasta kohta maksetähtaajaga 1. märts 2017, võib see sisaldada maantee liikluskindlustusmaksu 2018 a jaanuari ja veebruari eest.

Allikas: nrk.no