Oled pead murdnud selle üle kui palju võid saada Norras teenitud tulu pealt maksutagastust või kui palju tuleb sel aastal juurde maksta? Tänasest on vastuste saamise aeg käes.

 

Vaata oma tuludeklaratsiooni telefonist või arvutist ja saa teada kui palju sulle tänavu tagasi makstakse või kui palju tuleb sul juurde maksta. FOTO Anett Torjusen NRK

Alates 4. aprillist on kõigil võimalik vaadata oma tulumaksudeklaratsiooni (skattemeldning) internetist.

Ligi viiel miljonil töötajal pensionäril ja ettevõtjal on alates tänasest võimalik kontrollida, kas nad saavad Maksuametilt raha tagasi või peavad tagantjärele täiendavalt makse juurde maksma.

– „Veenduge, et kõik andmed eeltäidetud deklaratsioonis oleks õiged. Kui on midagi valesti või puudu, siis tuleb andmed parandada läbi portaali Altinn.no.
Kontrollige üle, et kõik Teie tulud, võlad ja varad oleks deklaratsiooni kantud, samuti jälgige et maksuvabastuse alla käivad tulud oleks deklaratsioonis sees
“, ütleb Maksuameti pressiesindaja Merete Bergeland Jebsen NRK-le.

Ta rõhutab, et see on üksikisiku enda kohustus veenduda eeltäidetud deklaratsiooni õigsuses ja Maksuametile õige teabe esitamises.

Otsi  eeltäidetud tuludeklaratsioonis vigu ja puudusi!

Kui jäetakse tuludeklaratsiooni andmed kontrollimata ja Maksuametile saadetud dekalratsioonis esinevad vead või puudused tulu, vara ja kohustuste kohta, võib see tulumaksu tagastuse või juurdemakse arvutamisel valusalt kätte maksta

  • „Igaüks peaks alati kontrollima ka seda, et numbrid tulude ja kulude kohta deklaratsioonil ühtiks infoga, mida on saatnud talle pank, tööandja korteriühistu jt“, ütleb Bergeland Jebsen.

Ärge jätke esitamist viimasele minutile!

Paljud viivitavad maksudeklaratsiooni esitamisega ja jätavad selle viimasele minutile, kuid mida lähemale esitamise tähtaeg jõuab, seda raskem on muudatuste tegemisel abi saada, ütleb DNB finantsnõustaja, Hanna Folkvord NRK-le.

Alusta juba nüüd vajalike dokumentide hankimisega – tööandja aastaaruanded palga ja maksude kohta, pankade ja teiste ametiasutuste poolt väljastatud asjakohaste dokumentidega, mis kajastavad informatsiooni sinu tulu, võlgade ja vara kohta 2016. aastal.

Vaata, et kõik oleks õigesti, – soovitab Merete Bergeland Jebsen Norra Maksuametist FOTO: ANETTE TORJUSEN / NRK

Maksusoodustust andvad õiguste ja kohustuste kandmise tuludeklaratsioonile peab igaüks ise üle kontrollima.

Seda eriti siis kui elukorralduses on toimunud muutused. Nt lapse sünd, lahutus, pensioniikka jõudmine, kinnisvara või auto ost.

DNB finantsnõustaja rõhutab, et neil puhkudel on oluline eriti hoolikalt jälgida, et deklaratsiooni saaks kõik õigesti märgitud. Uues situatsioonis võib ette tulla ka seda, et isikul on õigus teha täiendavaid mahaarvamisi ja saada täiendavat maksusoodustust.

 

 

 

 

Allikas: NRK