Lihtne 219nok maksev FM saatja sobib selleks hästi.

Jaanuari alguses vaikis FM saatesagedus Põhja Norra Nordlandi piirkonnas ja selle asemel võeti kasutusele DAB+ sagedus. Ülejäänud riigis asendatakse FM raadiosagedus DAB+ sagedusega lähikuude jooksul.
Tulemuseks on vaikus kogu riiki katvatel FM-raadiokanalitel. Samas ei ole aga sugugi mitte kõik veel valmis uueks DAB-ajastuks.

 

Lihtne lahendus: Osta FM-saatja ja DAB+raadio. Ja nii saadki ka vanas autos raadiot edasi kuulata. FOTO: Per Ervland

Lihtne lahendus: Osta FM-saatja ja DAB+ raadio. Ja nii saadki ka vanas autos raadiot edasi kuulata. FOTO: Per Ervland

 

Ei viitsi jännata igasugu lisakaablite ja antennidega

Kui ligi 74% norra kodudes on DAB-raadio juba kapinurgal seismas, siis autodesse uus seade nii kiirelt jõudnud ei ole. Vaid 32% sõidukitest on DAB raadio olemas ja seadistatud.

Sage väide on see, et kodus on küll Dab raadio olemas, kuid autos mitte. Põhjenduseks tuuakse see, et ei viitsita jännata igasugu kaablite ja antennidega ning maksta selle eest veel mitmeid tuhandeid kroone.

Dinside annab selles osas inimestele hüva nõu. Selleks, et Norras oleks endiselt võimalik raadiot ka autos kuulata, tuleks osta FM-saatja (nende hind on Norras 150’st kuni paarisaja norra kroonini).

Lisaks on sul vaja ka DAB-raadiot. Selleks sobib iga patareidel töötav mudel. Soovitavalt nii väikesemõõduline kui võimalik. Ja loomulikult peab autos olema FM –raadio.

Töötab koos vana raadioga

FM-saatja on pisike, patareidel töötav seade, mille pead ühendama DAB-raadioga, mobiiltelefoniga või ükskõik millise heliseadmega, millel on kõrvaklappide ühendamise pistik.
Seejärel saadetakse signaal FM-raadiosse, samal moel kui tavalise FM-raadiojaama puhul.

Esmalt tuleb sul leida raadiosagedus kus ei ole ühtki jaama (oma katses kasutasime sagedust 88.1). Siis seadistad oma FM-saatja samale sagedusele.
vastupidiselt FM-jaamadele, mille leviulatus on mitmeid kilomeetreid, on FM-saatja piiratud leviala paar meetrit. Seda selleks, et mitte segada muud raadiosidet.

 

Kiire lahendus väikese raha eest

DAB-adapterid on sageli juba varustatud sellise FM-saatjaga, lisaks ka kaabelduse ning ka Bluetooth’iga.
Need maksavad umbes sama palju kui FM-saatja ja DAB raadio kokku, umbes 1000nok (110eur) ringis. Hinna osas seega suurt erinevust ei ole.

Kuid adapteri jaoks on ju vaja nii antenni kui juhtmeid, pisut kannatust ja kahte osavat kätt.

Dinside võttis endale eesmärgiks proovida „kiiret ja odavat“ lahendust, vaatamaks, kas see ka tegelikult toimib ja on teostatav.

Läksime Clas Olsonisse, ostsime Belkin Tunecast II FM-saatja. Maksab 150nok ja see seade on saadaval ka teistes kaupluses, alla 150nok’i, kuid ei pruugi alati olla sees laokaubana. Kuid sellest ei maksa end heidutada, saadaval on mitmeid eri mudeleid ka soodsamalt kui äsja mainitud.
DAB raadiona kasutasime Tiny M3  mille hind jääb vahemikku 500-700nok’i, olenevalt kauplusest.

Silma alt ära: Nii saatja kui raadio saab edukalt paigaldada kindalaekasse

Silma alt ära: Nii saatja kui raadio saab edukalt paigaldada kindalaekasse. Foto: Per Ervland


Kõik mahub auto kindalaekasse


Peale katsetusi erinevate asukohtadega, jõudsime järeldusele, et parimaks kohaks uute seadmete jaoks on auto kindalaegas. See on väga praktiline ja nii ei häiri lisavidinad ka silma.

 

 

 

 

Võta antenn katuselt ära. See aitab palju

Antenn katusel on mõeldud selleks, et püüda raadiosagedusi väljastpoolt sõidukit. Kuna uus FM-saatja on aga kindalaekas, siis on antenn katusel pigem segaja kui abivahend.

Plaju parem: Antenni eemaldamine katuselt aitab kaasa parema levikvaliteedi saavutamisele

Palju parem: Antenni eemaldamine katuselt aitab kaasa parema levikvaliteedi saavutamisele

Sõiduk, mida testimiseks kasutasime oli Toyota Yaris 2001a, selles autos on autoraadio antennikaablid paigaldatud kohe kindalaeka taha, seega oli kindalaegas lisaseadmete uueks asukohaks ideaalne.
Kuna aga kõik autod ei ole ühte moodi kokku pandud, ei saa me garanteerida, et igas autos on kindalaegas parim koht DAB-raadio ja FM saatja ladustamiseks.

Käesoleva aasta jooksul jäävad üksteise järel vait kõik FM-sagedused ja ka „vanamoodsad“ DAB-raadiod.

Kõikides uutes Norras müüdavates sõidukites on DAB+ raadio seadistatud, vanemates mudelites aga on FM-raadiod või siis raadiod, millel on vana DAB-valmidus, see tähendab ilma „pluss“ variandita. Kui sul on autos selline seade, siis võid veel paar kuud rahulikult sõita. Kanaleid NRK P1, NRK P1+, NRK P2, NRK P3, P4, Radio Norge, Radio Rock, NRK Alltid Nyheter, saad veel mõnda aega „vana“ DAB-raadioga kuulata.

Tee-ise variant

Teise võimalusena autosse DAB-raadio seadistamiseks on DAB+ adapteri ostmine.
Norras maksavad adapterid umbes 2000nok (220eur), olenevalt sellest, mis funksioone sa standard raadiole soovid.
Adapter vajab töötamiseks 12V ja selle saab ühendada sigaretisüütajasse. Täiendavalt tuleb sul esiklaasile paigaldada antenn, mis on kaabliga ühendatud adapteri sse.

Seejärel  tuleb vedada kaabel adapterist AUX sisendisse olemasolvas autoraadios.
Juhul kui sinu autoraadiol ei ole AUX sisendit, pead kasutama FM-saatjat.
Mõnedel saatjatel on see sisseehitatud, kuid seda saab osta ka eraldiseisvana ja see ühildub enamike seadmetega.
DAB+ signaal tuleb FM-raadiosagedusele, mis ei ole kasutuses.
Selle variandi puhul on eelduseks, et sa oled keskmisest osavamate kätega.

Lase DAB+ paigaldada töökojas

Juhul kui su olemasolev autoraadio on DIN1 või DIN2 kinnituspaneeliga, saad uue DAB+ paneeli kinnitada vanasse asukohta ilma probleemideta.

Valmis ühendamiseks. Osadel autodel on võimalik ühendada DAB+ raadio olemasolevale raadiopaneeli alusplaadile

Valmis ühendamiseks. Osadel autodel on võimalik ühendada DAB+ raadio. olemasolevale raadiopaneeli alusplaadile Foto PIONEER

Kui oled autojuht, kelle jaoks ei tundu eriti ahvatlevana mõte ise raadioseadmetega pusima hakkamine või lisajuhtmed ja – antenn esiklaasil, siis on autoremonditöökojad sind selle murega hel meelel nõus aitama.
Hind teeninduses (koos raadio, tööajakulu ja antenniga) algab 2000nok’ist. Kui soovid integreeritud handsfree varianti, tuleb väia käia 5000nok’i. Kui valid esindustöökoja, siis tuleb sama töö eest maksta tunduvalt rohkem. Uue auto originaal DAB+ seadme täisintegreeritud variandile ümberehitamise eest küsitakse esindustes 10 000nok’i.

Vaikus tunnelites

Kui üldise DAB leviala käivitamise ja väljaehitamise eest hoolitseb ettevõte Norkring, siis raadioside eest tunnelites vastutab Norra Maanteeamet (Vegvesen). Seetõttu koged perioodi alguses kindlasti seda, et tunnelites, milles on täna võimalik kuulata FM-sageduse raadiojaamasid, ei ole DAB/DAB+ levi. Norra maateeamet lubab aga siiski, et FM sageduste täieliku sulgemise ajaks järgmisel aastal on DAB+ levi ka kõikides tunnelites.

Paljud DAB+ raadiod lülituvad automaatselt ümber FM sagedusele kui DAB-signaal kaob. Osad DAB+ raadiod lülituvad ümber ka netiraadiole.

Tunnelites on sageli raadioleviga probleeme. Foto: Inger Marie Grini/Scanpix NTB

Tunnelites on sageli raadioleviga probleeme. Foto: Inger Marie Grini/Scanpix NTB

 

APPI – minu raadiost ei tule ühtegi piiksu

Võib juhtuda, et NRK-kanalid ja ka teised kanalid muudavad oma sagedusi. Seetõttu võib esineda olukordi, kus sinu raadios on täielik vaikus.

Paljud DAB+ raadiod seadistavad end automaatselt ümber, seega seda, et eetris on täielik vaikus, tuleb ette harva. Samas on oluline meeles pidada, et automaatseadistuse funksioon tuleb aktiveerida raadio menüüs („service following“).

Kui sinu raadiol seda funksiooni ei ole, pead uuesti seadistuse tegema käsitsi. („scan“, „scan auto“ või „auto scan“). 
Osade raadiote puhul pead mõned sekundid all hoidma nuppu (nt DAB/AUX) või sisenema raadio menüüsse.

Siis kui oled sagedused ära muutnud, pead ka eelnevalt salvestatud jaamad uuesti salvestama.

Kas ma ei võiks kasutada lihtsalt mobiili?

Paljud kasutavad kodus netiraadiot ja eelistavad seda nii FM kui DAB/DAB+ raadiole.
Autos netiraadio kasutamiseks, on vaja alla laadida app oma nutitelefoni ja striimida netiraadio läbi Bluetoothi või kaabliga.

Kuid see maksab võibolla veidi enam. Reisil Oslost Bergenisse, pead arvestama, et kasutad 500-600Mb. Juhul kui sul on standard 1Gb mobiilileping, oled sellest poole kasutanud ära 500km pikkusel sõidul Oslost Bergenisse.

___
Täpsustusena olgu öeldud, et FM-sagedused ei suleta 2017a 100% ulatuses. Lokaalraadiod kasutavad FM sagedusi kuni aastani 2021.

 

MIS ON DAB+

 

  • DAB (Digital Audio Broadcasting) arendati välja 1980ndatel aastatel
  • DAB+ on selle edasiarendus, mis annab juurde rohkem sagedusi
  • 2011 aastal otsustati Norras, et 2017a suletakse FM-raadiosagedus. Norra saab seega esimene riik maailmas, kes FM sageduse sulgeb
  • Taani on Norra kõrval ainuke Põhjamaade riik, kus on välja ehitatud DAB/DAB+ ja kus seda täiel määral kasutatakse

 

originaalartiklid: dinside.no ja dinside.no