Norra keskpank esitles 22. novembril 2016 uue kujundusega paberraha sedeleid.

Rahatähtede väljavahetamise peaeesmärk on võltsimisvõimaluste minimaliseerimine. Norra Keskpanga ülesandeks on paberraha võimalikult võltsimiskindlateks muutmine ning seega on uued sedelid turvalisemad kui kunagi varem, kommenteeris Keskpanga juht Öystein Olsen pressiteates.

Esimesed sedelid lastakse ringlusesse järgmisel aastal. Uued 100- ja 200-kroonised paberrahad peaks esialgsete plaanide kohaselt ringlusesse paisatama järgmise aasta 30ndal mail. Ülejäänud rahatähed võetakse käibele 2018-2019 jooksul järgnevalt:

  • 100- ja 200 kroonised sedelid lastakse ringlusesse 30 mai 2017
  • Uued 50- ja 500-kroonised sedelid lastakse ringlusesse 2018.a. III kvartalis
  • Uued 1000-kroonised sedelid lastakse ringlusesse 2019.a. IV kvartalis.

Norra keskpanga esindaja sõnul kehtivad vanad ja uued rahatähed paralleelselt ühe aasta vältel peale konkreetse väärtusega sedeli ringlusesse laskmist. Aasta möödudes muutuvad vanad rahatähed seejärel kehtetuks.

Uute rahatähtede läbivaks motiiviks on meri.
Sedelite esiküljed on tugevalt mõjutatud merega seotud teemadest, samas kui tagakülg on kujundatud pikslimustriga, mis Norra Keskpanga sõnul põhineb Beauforti tuuletugevuse mõõtmise skaalal.

 


Snøhetta-disain
Rahatähtede esiküljed on kujundanud Metric Design ja Terje Tönnessen, tagaküljed pikslimustriga on saanud oma väljanägemise Snöhetta disainibüroos

 

Ja esimest korda Norra ajaloos on kujundatud rahatähed, millel ei ole ühtegi tuntud inimese portreed.
Ka rahvusvahelisel maastikul said uute sedelite kujundused kaks aastat tagasi toimunud esmaesitlused väga positiivset vastukaja. „Veel üks hea põhjus, miks tunda heameelt selle üle, et Norra ei ole vahetanud oma krooni eurode vastu“, kirjutas The Atlantic, nimetades rahatähti ühtlasi ka kunstiteoseks.

Uutel sedelitel, mille väljatöötamiseks kulus ligi 50 miljonit norra krooni, on rahatähe lühematel külgedel reljeefne riba, nii et ka vaegnägijatel on tulevikus lihtsam kupüüridel vahet teha.

 


 

 

 

Uued 50- ja 500-kroonised sedelid lastakse ringlusesse 2018.a. III kvartalis


 

 

 

 


100- ja 200 kroonised sedelid
lastakse ringlusesse 30 mai 2017

 


 

 

 

Uued 50- ja 500-kroonised sedelid lastakse ringlusesse 2018.a. III kvartalis


 

 

 

Uued 1000-kroonised sedelid lastakse ringlusesse 2019.a. IV kvartalis.

Originaal artikkel: nrk.no